Nyirokmasszázs

 

A nyirokrendszert nyirokcsomók és nyirokutak alkotják és egyfajta tisztogató és szűrő funkciót lát el az emberi testben. Immunrendszerünkről és a méreganyagok elszállításáról gondoskodik. A nyirokáramlást pedig többek között a nyirokerek falának összehúzódása, a szövetekben uralkodó nyomás  illetve a környező szervek és vázizmok működése biztosítja. Amikor akadályozott az áramlás, akkor a nyirok lelassul és vizenyő gyülem, más néven ödéma alakul ki és ezzel egyidőben a szervezetet támadó baktériumok, gombák, vírusok szaporodni kezdenek. Ilyenkor javasolt a nyirokmasszázs.

 

A nyirokmasszázst Németországban fejlesztették ki a lymphedema (nyiroködéma) kezelésére. Leggyakrabban olyan műtétek után fordul elő, amelyek során nyirokcsomók eltávolítására is szükség volt. A primer nyiroködéma előfordulhat születés után illetve a serdülőkorban, vagy felnőttkorban.

 

A nyirokmasszázs olyan speciális masszázs, amely serkenti, aktivizálja a nyirokrendszer működését és a paraszimpatikus idegrendszer aktivitását. A fizioterapeuta egy bizonyos mennyiségű nyomást alkalmazva, körkörös mozdulatokkal masszírozza a testet a nyirokrendszer útvonalait követve, hogy a felgyülemlett folyadék távozni tudjon a vénákba. A szövetek közötti folyadék elvezetésének serkentésével növeljük a méregtelenítést, illetve a sejtek, izmok, ízületek, belső szervek vér- és oxigénellátását. A kezelés hatására a nyirokrendszer működése javul és a kialakuló fájdalom mérséklődik.