Állkapocs-ízületi terápia (CMD) 

 

Az állkapocsízületi diszfunkció, más néven craniomandibularis (CMD) vagy temperomandibuláris (TMD) diszfunkció a rágóizmokat, állkapocs ízületet, és az ahhoz kapcsolódó struktúrákat érintő tünetegyüttes. Fokozott igénybevételének köszönhetően a hozzá fűződő problémák igen sokrétűek.

Jellemző probléma az asszimetrikus harapás, mely során a felső és alsó állkapocs nem találkozik megfelelően, és a rágóizmok asszimetriája. Ennek következtében kialakulhat fájdalom az állkapcsízületben, az azt környező szövetekben, kiterjedhet a nyaki és gerinc tájékra, illetve az egész testre. Ilyen esetekben fontos az együttműködés a fogorvos, szájsebész, fogszabályozó, fizioterapeuta, oszteopát, illetve akár neurológus és pszichologus között.

 

Főbb tünetei:

-fogcsikorgatás

-ízületi hangjelenség (kattogás, ropogás)

-állkapocs mozgására fokozódó fájdalom

-állkapocsmozgás korlátozottság

-fülzúgás, fülfájás

-arcfájdalom

-fejfájás, migrén

-hát-, váll- és nyakfájdalom

-gerinc és ízületi problémák

 

Kezelés

Először a funkcionális képességek klinikai elemzése történik, mely során különös figyelmet szentelünk a kliens saját megfigyeléseinek és panaszainak. Majd vizsgáljuk az arc szimetriáját, profilját és a teljes testtartást. A kezelő terapeuta ezután manuálisan megvizsgálja a rágóizmokat, az állkapocsízületet, hogy azonosítsa a fájdalmas zónákat, a fokozott izomtónussal rendelkező területeket és az állkapocs helyzetét. A terápia célja a helyes testtartás kialakítása illetve az állkapocsízületi eltérések helyreállítása.

Kiegészítő kezelésként használjuk az ultrahang terápiát, mely fájdalomcsökkentő hatású, illetve elősegíti az ízület gyógyulását. Az elektroterápiát is kiegészítő kezelésként használjuk, mely izom-, ín és szalagsérülés rehabilitációjában hatékony módszer, illetve az ízületi gyulladás kezelésére is alkalmas. Izomgörcs esetén vagy az állkapocsízület diszlokációja esetén manuálterápiás technikákat, oszteopátiát, illetve speciális masszázs technikákat és Jones counterstrain terápiát is alkalmazunk.

Az állkapocsízületi terápia hosszú folyamat. A kliens és az egészségügyi dolgozók közötti együttműködés létfontosságú.