Gyerekek

 

Benjamin Franklin már 300 évvel ezelőtt aláhúzta a prevenció fontosságát: “egy gramm elővigyázatosság többet ér mint egy mázsa gyógyszer”. Manapság egyre inkább tért hódít a prevenció gyakorlata. Ezzel párhuzamosan az oszteopátia fontossága is nő.

Amikor csecsemőkről és gyermekekről beszélünk, a prevenció és a gyermekekre specializált oszteopátia jelentősége kiemelt.

 

Csecsemők

Manapság világszerte az oszteopátok szülés után még a kórházakban ellenőrzik a csecsemőket az alapgondozás részeként. Magyarországon ezt a gyakorlatot még nem vezették be de ez bizonyára csak idő kérdése. A korai diszfunkciók felismerése és korrekciója fontos annak érdekében, hogy a gyermek koponyája belsejében lévő struktúrák a lehető legkevesebb feszültségnek legyenek kitéve és a gyermek egészségesen fejlődhessen.

 

A születés az első trauma, melyen mindenki átesik. Egy vizsgálat szerint a csecsemők 85%-nak volt valamilyen koponyacsonttal összefüggő rendellenessége a szülés módjától függetlenül. Ez a rendellenesség nem azonos a betegséggel, de hosszú távon mégis kihathat a fejlődésre és általános egészségre.

 

Csecsemőkkel mindig óvatos  és gyengéd oszteopát módszereket használunk, mint például lágyrész masszázst és mobilizációt a vérkeringés fokozása és az idegrendszeri stimuláció érdekében. Az óvatos craniosacralis oszteopát módszerek is hatékonyak és jól alkalmazhatóak kisgyermekeknél illetve csecsemőknél.

 

Kezelhető problémák:

-reflux

-puffadás

-síró vagy irritált baba

-ellazulási nehézségek (pl. felszínes alvás)

-szopási nehézségek

 

Gyerekek

Vannak gyerekek, akik a gyors növekedés idején fájdalmat éreznek az ízületeik körül. Az oszteopát kezelés nyújtási és masszázs technikákkal segíthet a fájdalom enyhítésében, illetve a terapeuta a további sportolással kapcsolatban is hasznos tanácsokat adhat.

 

A sérült sportoló gyerekeknek is hasznos lehet az oszteopát kezelés. Az oszteopátia egyik alapelve, hogy a test felépítése és működése szorosan összefügg. Ha valamilyen strukturális vagy testtartásbeli egyensúlyzavar alakul ki, akkor az kihat a funkcionális működésre is. Például egy bokasérülést követően elképzelhető, hogy a gyermek kompenzálni próbál. Ez a kompenzáció a test egyéb tájékain diszkomforthoz illetve fájdalomhoz vezethet (térd, csípő, hát, vagy váll). Amikor egy gyermek kezelésre jön, akkor az oszteopát nem csak a sérülést és problémás ízületet/zónát vizsgálja meg, hanem gyórcső alá kerül a test egésze és a gyermek testtartása is.